DUOİST

Duoist, 2007 yılında Erhan Birol ve Tolgahan Çoğulu tarafından kurulmuştur. Soner Egesel, Bekir Küçükay, William Kanensiger (LAGQ), Matthew Greif (LAGQ), Dale Kavanagh (Amadeus Guitar Duo), Zoltan Katona (Katona Twins), Lily Afshar gibi gitaristlerin ustalık atölyelerine katılmışlardır. 9. Uluslararası Yıldız Teknik Üniversitesi Gitar Günleri'nde, 2. Uluslararası İTÜ Savaş Çekirge Gitar Günlerinde ve Memphis Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi gibi yerlerde konserler vermiştir. 17. ve 19. Uluslararası Iserlohn Gitar Festivali'nin kapanış konserinde yer almışlardır.

ERHAN BİROL 1973 yılında İstanbul'da doğan Erhan Birol, müzik ve gitar eğitimine Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim görevlisi olan babası Ertan Birol ile küçük yaşlarda başlamıştır. Lise ve üniversite döneminde gitar çalışmalarını Bülent Ergüden ile sürdüren Birol, 1993 yılında iki yıl okuduğu Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünü bırakıp İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'na yarı zamanlı olarak girmiştir. Burada da Bülent Ergüden ile çalışmalarına devam etmiştir. 1994 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümünün sınavını kazanarak gitar bölümüne kabul edilmiş, "Bilkent Gitar Üçlüsü" üyesi ve Bilkent Müzik Fakültesinde öğretim görevlisi olan Kürşad Terci'nin ögrencisi olmuştur. Birol da Bilkent Gitar üçlüsü üyeleri Kağan Korad ve Soner Egesel ile çalışma imkanı bulmuştur. Bunların yanı sıra Birol; Thomas Muller, Hobstock, Diaz, Celin Romero gibi gitarcıların kurslarına katılmıştır. Ayrıca Ankara'da Bilkent "Erken Egitim" programında eğitmen olarak görev almış; İstanbul'da, Bakırköy Musiki Vakfı ve Işık Üniversitesi'nde gitar eğitmenliği yapmıştır. 17. Iserlohn Gitar Festivali'nde masterclasslara katılmış ve bu festivalin kapanış konserinde yer almıştır. Turgut Pöğün, Mustafa Tınç, Onur Türkmen, Özge Gülbey, Eray Altınbüken gibi birçok bestecinin eserini seslendiren Erhan Birol, şu anda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Gitar Bölümü'nde eğitmen olarak görev yapmakta ve doktora çalışmalarını sürdürmektedir.

TOLGAHAN ÇOĞULU 1978 yılında Ankarada doğdu. Klasik gitar eğitimine 12 yaşında başladı. 1996-2001 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübünde Ayhan Akkaya ile flamenko ve klasik gitar eğitimini sürdürdü ve birçok konser verdi. 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) Klasik Gitar Yüksek Lisans programına kabul edildi. 2001-2006 yılları arasında burada Soner Egesel ve Bekir Küçükay ile çalışmalarını sürdürdü. 2010 yılında "Bağlama Tekniklerinin Klasik Gitar İcrasına Uyarlanması" başlıklı doktora tezini bitirdi. 5. Lambesc Klasik Gitar Festivali, 16. Estergon Klasik Gitar Festivali, 16., 17. ve 19. Iserlohn Gitar Festivali ve 1. Westfalian Guitar Spring Gitar Festivallerinde masterclasslara katıldı ve bu festivallerin kapanış konserlerinde yer aldı. Roland Dyens, Carlo Domeniconi, Dale Kavanagh, William Kanensiger, Jorge Cardoso gibi birçok gitaristin masterclasslarına aktif olarak katıldı. 2008 yılında "Ayarlanabilir Mikrotonal Gitar"ı tasarladı. 2010 yılında Birgül Serçe ile yazdığı "Temel Müzik Eğitimi" isimli metodu yayınlandı. Ayrıca 2001den beri Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğunda (BGST) çalışmalarını sürdürmektedir. Tolgahan Çoğulu halen İTÜ'de gitar öğretmenliği yapmaktadır.